Od redakčního stolu

Milí čtenáři, Obálka 3/2008
údaje, které vidíte na obálce březnového Čtenáře, pocházejí ze studie čerpající z výzkumu Jak čtou české děti (2002). Podpora dětského čtenářství je další z prioritních oblastí, která nás napadá při celoročním zamýšlení nad současnou rolí knihoven.Však právě v tuto chvíli v mnohých knihovnách vrcholí přípravy na již tradiční Noc s Andersenem, která proběhne 28. března. Tento den je v Česku také Dnem učitelů. Myslím si, že profese knihovnická a učitelská mají mnoho společného.
Také školní prostředí má vliv na četbu dětí. I to je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli věnovat toto číslo Čtenáře několika příspěvky školním knihovnám. Úvodní příspěvek shrnuje celkové pojetí školních knihoven (nejen) v České republice a zabývá se jejich žádoucí přeměnou na studijní a informační centra škol. Druhý článek je zaměřen na jeden z aspektů těchto center, a to na jejich úlohu v konceptu zdokonalování školy. Připomíná důležitou skutečnost, že školní knihovny neslouží jen žákům, ale také učitelům a vedení školy.
Další téma týkající se legislativy v oblasti školních knihoven na Slovensku jsme vybrali proto, že v České republice podpora na tomto poli není dostatečná. Blok monotematických příspěvků uzavírá nahlédnutí do španělských školních knihoven. A proč právě Španělsko? Tato země bude čestným hostem veletrhu Svět knihy Praha, který se koná letos již v dubnu. Velmi zajímavý rozhovor s jeho ředitelkou najdete na dalších stránkách a věřím, že i vy se necháte zlákat k návštěvě.
V těchto dnech končí sběr a kontrola statistických dat z veřejných knihoven za rok 2007, která dále zpracuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Jaké zajímavé informace můžete z těchto dat vyčíst, ukazuje příspěvek o kalkulátoru pro vyhodnocování standardu veřejných knihovnických a informačních služeb.
Třetí letošní číslo Čtenáře jsme se opět pokusili namíchat tak, aby si každý z vás v něm nalezl své. Těší nás proto i vzrůstající zájem o elektronickou verzi časopisu.
Užijte si spolu s vašimi uživateli zbytek Března - měsíce Internetu, ale také Měsíce knihy, jara a v tomto roce i Velikonoc.
Lenka Šimková

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2