Scholar SFX - linkujte správným směrem

JAN MRÁKOTA > jan.mrakota@ruk.cuni.cz
Představte si svět, v němž čtenář vždy snadno dosáhne na dokument, o který má zájem. Nestane se mu, že by mu nebyl umožněn rychlý přístup k elektronickým zdrojům, které je oprávněn využívat. Definování OpenURL syntax změnilo tyto představy ve skutečnost.
Ačkoli lze realizaci vzájemného provázání a integrace zdrojů technologií OpenURL vnímat v knihovnách a informačních centrech jako velkou výzvu a průlom v poskytování informací, ve skutečnosti tyto služby již uživatelé se samozřejmostí očekávají. Nenechme je proto čekat příliš dlouho.
Knihovní fond je zkatalogizován, volné zdroje zpřístupněny, licence vyjednány, databáze nakoupeny a následně vyvstává otázka: Jak mám všechny tyto informace co nejjednodušeji nabídnout čtenáři? Řešení se již déle než pět let nabízí samo v podobě SFX link resolveru, jehož úkolem je čtenáři poskytnout co nejrychlejší a nejjednodušší přístup k plnému textu, je-li dostupný on-line. Pokud k dokumentu nemáte přístup z počítače, na kterém vyhledáváte, SFX vám může nabídnout ověření dostupnosti v dalších libovolně předvolených katalozích specializovaných knihoven. Dále máte k dispozici menu s přidanými službami vztahujícími se k aktuálnímu dokumentu, například elektronické dodání dokumentu, tvorba citací dle platných norem nebo odkazy k hledaným tématům na encyklopedie.
Finančně „bezbolestným“ způsobem, jak se můžete seznámit s výhodami a přínosy SFX link resolveru, je možnost využívání služby Scholar SFX, která je zdarma. Zažádat o ni můžete na stránkách www.multidata.cz. Scholar SFX pracuje v prostředí Google Scholar a umožňuje linkování na nastavené portfolio volně dostupných elektronických časopisů, licencovaných e-časopisů reprezentovaných agregačními databázemi a na selektivně předplacené skupiny e-časopisů.
Přirovnáme-li informační zdroje a služby k stavebním kamenům digitální knihovny, SFX je potom malta, která drží tyto kameny pohromadě… S SFX mají knihovníci možnost dát své knihovně vlastní architekturu, která uživatele intuitivně povede ke všem důležitým zdrojům.“
Eric F. Van de Velde Ph.D.
Ředitel knihovny informačních technologií
California institute of technology
Google Scholar reprezentuje pro verzi Scholar SFX právě jeden zdroj, ve kterém se provádí vyhledávání. SFX pak pracuje jako digitální knihovnický navigátor, který vás přelinkuje tam, kde získáte dokument, o který se zajímáte, stejně tak, jako by vás knihovník za přepážkou odkázal na regál a polici, na které naleznete knihu, kterou potřebujete. V plných verzích SFX můžete mít zdrojů pro vyhledávání mnohem více, například početné indexové databáze, z nichž vás SFX odkáže na fulltextové databáze, ve kterých naleznete plnou verzi dokumentu.
Na základě informací získaných od Scholar SFX vygeneruje Google Scholar u vyhledaných výsledků dva typy odkazujících linků, odkaz GET IT a odkaz FIND IT. Zobrazí-li se u výsledku odkaz GET IT, máte vyhráno, protože dokument je z vašeho počítače dostupný online. Zobrazí-li se FIND IT, stále není nic ztraceno. Dokument nemáte k dispozici on-line, nicméně Scholar SFX ví, že je dostupný jinými způsoby a právě pro možnost dalšího ověřování výskytu v katalozích jiných knihoven si můžete nastavit portfolio institucí, ze kterých pro vás Scholar SFX zjistí dostupnost.
Na naprogramování SFX se podílel i samotný tvůrce OpenURL syntax, Herbert van de Sompel, profesor na belgické univerzitě v Ghentu, který společně s expertem z Ex Libris, Oren Beit Ariem, stál u zrodu prvního linkeru na světě. Od doby svého vzniku se tento nejpůvodnější link resolver dokázal celosvětově prosadit.
Se Scholar SFX stojíte jen na počátku komfortu OpenURL linkování, který nabízejí další verze tohoto produktu, SFX eXpress a SFX v plné konfiguraci.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2