Knihovna roku 2008 - přehled vítězných a nominovaných knihoven

Text a foto MARIE MUDROVÁ > Marie.Mudrova@knih-cheb.cz  

Tři vítězné knihovny v kategorii základní knihovna

PAVLOVICE U PŘEROVA
Obecní knihovna v Pavlovicích u Přerova
okres Přerov / Olomoucký kraj
knihovnice Danuše Sklenářová

Obecní knihovna v Pavlovicích u PřerovaKnihovna je informačním a komunitním centrem obce, je štědře finančně i personálně podporována. Jak zaměstnankyně úřadu, tak zastupitelé jí pomáhají s řadou aktivit - od práce s dětskými čtenáři přes jazykové kurzy, kurzy ručních prací k pořádání zájezdů a zapojení knihovny do celoobecních aktivit i mimo půjčovní dobu (například hodů či pravidelných pobytů dětí z dětského domova). Podporuje i pěstování lidových tradic. Věnuje se důsledně práci s dětmi a spolupracuje se všemi ostatními organizacemi v místě.
Knihovna roku 2008
K hlavní ceně se váže finanční částka 70 000 Kč.

MOKRÁ-HORÁKOV
Obecní knihovna Mokrá-Horákov
okres Brno-venkov / Jihomoravský kraj
knihovnice Jitka Neveselá

Obecní knihovna Mokrá-HorákovKnihovna díky smělým plánům obce získala nové prostory velmi ojedinělou přestavbou uhelné kotelny. Šťastnou ruku měla obec i při výběru knihovnice, která svým velkým nadšením a rozsáhlými aktivitami vytvořila z knihovny vskutku komunitní centrum. Pravidelně se zde setkávají maminky na mateřské dovolené i děti na knihovnickém kroužku, kde si mohou díky nakoupeným loutkám pohádky nejen číst, ale si je i zahrát. Knihovna slouží i jako minigalerie.
Diplom Ministerstva kultury ČR

PRASKAČKA
Obecní knihovna v Praskačce (Obecní knihovna v Sedlicích)
okres Hradec Králové / Královéhradecký kraj
knihovníkem v obou je Petr Černohlávek

Obecní knihovna v PraskačceObec zřizuje dvě knihovny, v obou je knihovníkem Petr Černohlávek. Ve spolupráci s manželkou vedou v knihovnách pro dospělé Klub Pohoda, pro děti organizují čtenářskou ligu a připravují výtvarné dílny. Kromě toho, že se zapojují do všech celostátně organizovaných akcí, realizují i řadu netradičních - zejména ve spolupráci se školou.
Diplom Ministerstva kultury ČR

Nominované knihovny na Cenu knihovna roku 2008

HAMR NA JEZEŘE
Místní knihovna v Břevništi
Místní knihovna v Břevništiokres Česká Lípa / Liberecký kraj / knihovnice Irena Hývlová
Kromě klasické činnosti působí knihovna také jako komunitní centrum - knihovnice vede v knihovně výtvarné kroužky pro děti i dospělé. I přesto, že prostorové podmínky nejsou ideální, služby knihovny jsou na úrovni. Knihovnice pracuje v plně automatizovaném provozu a samostatně tvoří i webové stránky. Dobře umí využívat možností grantů.

HORNÍ ŘEDICE
Obecní knihovna Horní Ředice
Obecní knihovna Horní Řediceokres Pardubice / Pardubický kraj / knihovnice Miloslava Polednová
Knihovna patří mezi první neprofesionální plně automatizované v kraji a slouží i jako veřejná stanice internetu. Příkladná je systematická snaha knihovnice o podporu čtenářství, výborně spolupracuje se školou.

HOSTIŠOVÁ
Místní knihovna Hostišová
Místní knihovna Hostišováokres Zlín / Zlínský kraj / knihovnice Alena Pakostová
Díky péči samosprávy má knihovna velmi dobré umístění a poskytuje veřejnosti širokou škálu zajímavých služeb. Jejich garantem je osobnost knihovnice, která plně využívá svých mnoholetých zkušeností. Knihovnu zapojuje do společenského a kulturního života obce a celé řady akcí - od sjezdu rodáků po soutěž mužů v přebalování miminek. V zimě vaří pro návštěvníky čaj zdarma a pořádá setkávání žen.

JINAČOVICE
Obecní knihovna Jinačovice
okres Brno-venkov / Jihomoravský kraj / knihovnice Šárka Ondrušková
(a zastupující knihovník Břetislav Bém)
Obecní knihovna JinačoviceDíky mimořádné všestrannosti knihovnice má knihovna širokou škálu aktivit, které prezentuje na vlastních webových stránkách. Ty se umístily na předních místech v soutěži Biblioweb. Vydává časopis pro děti s názvem Knihovníček s řadou zajímavých rubrik. Kromě zapojení knihovny do všech celostátně pořádaných akcí připravuje i velmi oblíbené kreativní dílničky pro děti.

LOMNICE
Obecní knihovna Lomnice
Obecní knihovna Lomniceokres Sokolov / Karlovarský kraj / knihovnice Jiřina Němečková
Samospráva vytvořila knihovně výborné podmínky v nově rekonstruovaných a vybavených prostorách a počítá s jejich dalším rozšířením. Knihovnice se zapojuje do všech aktivit iniciovaných SKIP. Pracuje v plně automatizovaném provozu a nabízí řadu akcí pro děti i služeb pro dospělé.

MATĚJOV
Obecní knihovna Matějov
Obecní knihovna Matějovokres Žďár nad Sázavou / Kraj Vysočina / knihovnice Hana Najmanová
Knihovna je plně automatizovaná v příjemných prostorách s novým vybavením, přestože působí ve velmi malé obci (205 obyvatel). Dobře spolupracuje s pověřenou knihovnou a využívá výměnné soubory.

MCELY
Obecní lidová knihovna ve Mcelích, základní knihovna
Obecní lidová knihovna ve Mcelíchokres Nymburk / Středočeský kraj / knihovnice Marie Holbová
Knihovnice dobře spolupracuje s obecním úřadem a mateřskou školou. Knihovna je nově vybavena a nabízí celou řadu akcí pro děti i dospělé a stala se místem setkávání občanů obce všech generací.

NADĚJKOV
Místní lidová knihovna Nadějkov
Místní lidová knihovna Nadějkovokres Tábor / Jihočeský kraj / knihovnice Olga Černá
Knihovna je plně automatizovaná. Svoje aktivity zaměřuje převážně na děti - knihovnice napsala a vydala pro děti už dvě knihy. Pečuje však i o starší občany donáškou knih a zapojuje se do všech akcí obce.

ŘEPIŠTĚ
Místní knihovna Řepiště
Místní knihovna Řepištěokres Ostrava / Moravskoslezský kraj / knihovnice Marika Zajíčková
Knihovna díky vzorné péči samosprávy netrpí nedostatkem prostoru ani jí nechybí vybavení. Nabízí řadu zajímavých akcí. Výborně spolupracuje s mateřskou i základní školou, stejně tak i s pověřenou knihovnou.

STAŇKOVICE
Obecní knihovna Staňkovice
Obecní knihovna Staňkoviceokres Louny / Ústecký kraj / knihovnice Sylvie Jahelková
Knihovna dobře spolupracuje se samosprávou a využívá grantů. Je plně automatizovaná a nabízí návštěvníkům příznivou půjčovní dobu. Zapojuje se do všech celostátních knihovnických akcí i do řady pro knihovny netypických - například šití panenek pro UNICEF.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2