KNIHOVNA Z OBÁLKY

Stadtbibliothek Linz
Městská knihovna Linec

Fakta a zajímavosti:

Za zvuku vídeňského valčíku, premiéry Raketové symfonie britského skladatele Orlanda Gougha a posléze ohňostroje přivítalo největší město Horních Rakous - Linec, ležící na břehu Dunaje (na rozloze 95,98 km2, 189 528 obyvatel), příchod roku 2009. Hlavním důvodem těchto oslav však nebyl příchod nového roku, ale to, že se Linec stává evropským hlavním městem kultury 2009. Kromě řady pamětihodností a krásné přírody má i novou pozoruhodnou knihovnu.

Městská knihovna Linec— Knihovna sídlí ve čtvrti Volksgarten, v budově zvané Wissensturm - nejpřesnější překlad názvu by měl znít Věž vědění.

— Budova je 63 metrů vysoká, má tvar elipsy a uvnitř skrývá 15 nadzemních poschodí, třípatrový tzv. sokl a jedno podzemní podlaží. Dominují jí materiály izolované sklo (ECKLITE), kov a beton.

— Výstavba budovy začala v únoru roku 2005 a byla ukončena v září roku 2007. Svou výškou se Wissensturm řadí k ostatním lineckým dominantám (Neuer Dom, Rathaus, Hochhaus am Bahnhof). Město Linec na její výstavbu uvolnilo kolem 28 mil. EUR.

— Základní architektonický koncept pochází od lineckých architektů Franze Kneidingera a Heinze Stögmüllera.

— Nejvíce prostoru zde zaujímá Volkshochschule Linz - Lidová vysoká škola nebo-li Středisko dalšího vzdělávání dospělých.

— Samotná knihovna je umístěna v soklu budovy, který vystupuje v 1. až 3. patře z tělesa věže. Zabírá 2 300 m2 z celkové plochy věže 15 400 m2.

— Knihovna nabízí okolo 250 000 médií ze všech vědních oborů. Vedle knih to jsou samozřejmě také noviny, časopisy, CD, DVD, noty atd.

— Velmi poutavě vyzdobené a vybavené je dětské oddělení, zajímavá je ale také čtenářská terasa či v knihovně neobvyklé akvárium.

— Webová stránka knihovny je http://www.linz.at/bildung/stadtbibliothek.asp.
Fotky Marcela Buřilová, základní informace poskytl PhDr. Ladislav Kurka.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2