KNIHOVNA Z OBÁLKY

Královská národní knihovna v Kodani
Královská národní knihovna v Kodani
Det Kongelige Bibliotek
Dánsko

Fakta a zajímavosti:

Kodaň, hlavní město Dánska, leží na východním pobřeží ostrova Sjaelland a částečně na ostrově Amager. Bydlí v něm asi půl milionu obyvatel, své sídlo zde má dánská královna Margrethe II. a parlament Dánského království. Město je známé moderními architektonickými stavbami, mezi než patří budova Královské národní knihovny, která dostala přezdívku Černý diamant (Black Diamond).

— Národní knihovna, která současně plní funkci univerzitní knihovny, stojí v centru Kodaně na malém ostrově Slotsholmen a tvoří ji tři části, které vznikaly postupně.

— Původní budova knihovny a archivu (komplex cihlových staveb) byla spolu se zahradou dokončená v roce 1906.

— V 60. letech minulého století byla přistavěná další část, protože původní prostory už nestačily. Ze stejných důvodů se v 80. letech připravovala v sousedství původních budov přístavba, na níž byla v roce 1993 vypsána mezinárodní otevřená soutěž.

— Zvítězilo v ní dánské architektonické studio Schmidt-Hammer-Lassen (SHL).

— Stavba Národní knihovny probíhala od roku 1996 do září 1999, kdy byly - Černý diamant a rekonstruovaná budova ze 60. let - slavnostně otevřeny.

— Přístavba má sedm podlaží o celkové ploše 28 000 m2, rekonstruovaná budova jen 7000 m2. Celkové náklady na oba projekty představují částku 1,4 mld Kč.

— Nová budova, jejíž fasáda je tvořená kombinací leštěného granitu (žula dovezená ze Švédska), ocele a skla, byla v roce 2000 nominována na Cenu Miese van der Rohe.

— Královská národní knihovna je veřejně přístupná a otevřená instituce. Uchovává přes 25 mil. knihovních jednotek, univerzitní knihovna, kterou založil v roce 1648 král Frederik III. má ve svých fondech na 2,5 mil. svazků a 55 tis. rukopisů. Jsou mezi nimi originály S. Kierkegaarda, H. Ch. Andersena a K. Blixenové.

— Kromě klasických knihovnických služeb nabízí prodejnu knih, kavárnu, restauraci, konferenční sály, výstavní síně, střešní terasu s krásným výhledem, výzkumná centra a archivy.

Zdroj: Čtenář roč. 52/2000, č. 12 (L. Kurka); www.kb.dk
Foto: L. Kurka a V. Žvátorová

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2