KNIHOVNA Z OBÁLKY


Filologická knihovna při Svobodné univerzitě v Berlíně
Philologische Bibliothek der Freien Universität Berlin

Fakta a zajímavosti:
Filologická knihovna při Svobodné univerzitě v Berlíně— Budovu knihovny navrhl světoznámý britský architekt Norman Foster, soutěž byla vypsána v roce 1997, realizace stavby pak probíhala v letech 2001-2005.
— Knihovna díky své podobě dostala přezdívku „berlínský mozek“. Tuto část lidského těla připomíná nejen z vnějšku, ale i svou vnitřní dispozicí, zejména vlnitým tvarem jednotlivých pater, která se podobají mozkovým závitům. Zvlněné plochy ale také slouží k rozšíření využitelného prostoru. Regály s knihami jsou umístěny uprostřed každého podlaží, po obvodu lemovaného stolky.
— Knihovna je součástí univerzitního kampusu postaveného v rozmezí let 1967-1972, obsadila stavební plochu vytvořenou spojením šesti univerzitních nádvoří. Integruje v sobě 11 dříve roztroušených filologických knihoven, zabírá 6290 m2 a nabízí 650 studijních míst. Z celkového počtu cca 700 000 knih se jich 98 % nachází ve volném výběru.
— Energeticky je budova koncipována tak, že souhrn všech opatření vede k 35% úspoře energie oproti klasické budově srovnatelné funkce a velikosti. Základem tohoto řešení je dvojvrstvá fasáda, která šetrně zachází se světlem a snaží se v co největší míře zajistit přirozené větrání. Koncept proudění a řízených klapek obvodového pláště byl odvozen z pojetí nízkoenergetických domů.
— Interiéry jsou laděny v kombinaci bílé a modrošedé barvy, výrazným prvkem je ostře žlutý vchod do knihovny.
Zdroj:
Všetečková, Alena. Tři nové německé knihovny. Knihovna [online]. 2008, roč. 19, č. 1, s. 31-39 [cit. 2009-05-26]. Dostupný z www: http://knihovna.nkp.cz/knihovna81/81031.htm. ISSN 1801-3252.
ŠMÍDEK, Petr. Nová filologická knihovna Freie Universität [online]. Dostupný z www: http://www.archiweb.cz/buildings.php?type=9&action=show&id=467.
Foto: Ester Havlová

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2