KNIHOVNA Z OBÁLKY

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Studijní a vědecká knihovna v Hradci KrálovéFakta a zajímavosti:
Knihovnicko-informační centrum „U Přívozu“ SVK Hradec Králové (KIC) je název projektu, v rámci něhož byla postavena nová budova Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.
— Vítězný návrh budovy vzešel ze společnosti Projektil architekti, s. r. o. (Mgr. akad. arch. Roman Brychta, Ing. arch. Adam Halíř, Ing. Ondřej Hofmeister, Ing. arch. Petr Lešek).
— Dne 26. října 2004 byl položen základní kámen stavby. Knihovna byla pro uživatele otevřena 29. září 2008.
— Objekt půdorysného tvaru písmene X má plášť z litého betonu, který je osazen kulatými okny. Plášť budovy svým charakterem podtrhuje dynamičnost a čitelnost tvaru (odlitá litera). Budova je v přízemí v místě vstupů do knihovny průchozí. Umožňuje tak propojení Hradecké ulice s nábřežím řeky Orlice nebo s univerzitním kampusem.
— Budova knihovny se skládá ze čtyř křídel (JZ, JV, SZ, SV) a centrální haly. Každé z pěti nadzemních podlaží je tvořeno centrální halou, ve které jsou u hlavního pultu poskytovány veškeré služby. Knihy, časopisy a noviny jsou uloženy v křídlech třetího, čtvrtého a pátého podlaží a jsou uspořádány podle oborů.
— Čistá užitková plocha knihovny je 11 232,2 m2. Volný výběr nabízí 120 000 svazků. Sklady v budově obsahují 700 000 knihovních jednotek. K dispozici je 450 studijních míst. Parkoviště poskytuje pro automobily 110 míst. Náklady projektu činily 394,5 mil. Kč.
— Dominantou je centrální schodiště s průhledem do nebe, celá knihovna se kolem něj točí, sbíhají se zde všechny knihovnické nitky.
— Nedílnou součástí vnitřních prostor budovy je orientační systém a doplnění interiéru výtvarnými díly autorky Martiny Novotné. Vizuální styl vytvořila studia Kultivar a Pixl-e.
— Výstavní sál galerie U Přívozu, učebny i konferenční sál nabízejí pestrý program vzdělávacích a kulturních pořadů - kurzů, výstav, besed a přednášek.
Zdroj:
Průvodce po Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. Sestavila Lenka Málková. V Hradci Králové: Studijní a vědecká knihovna, 2008. 14 s. ISBN 978-80-7052-084-0.
Tisková zpráva (16. 10. 2007)
Foto archiv knihovny

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2