KNIHOVNA Z OBÁLKY

Veřejná knihovna v Seattlu Seattle Public Library (SPL) stát Washington
Fakta a zajímavosti:
— Ústřední budova Veřejné knihovny v Seattlu, jíž se pro zvláštní asymetrický tvar konstrukce říká „zřícená“ nebo „ztroskotaná raketa“, je považována za jednu z nejmodernějších na světě.
— Autorem návrhu je nizozemský architekt Rem Koolhaas, spoluautorem americký architekt Joshua Prince-Ramus (Office for Metropolitan Architecture - OMA). Na výstavbě se dále podílela společnost architektů Seattle LMN Architects.
— Nová budova se nachází na místě, kde stála první veřejná knihovna v Seattlu, postavená v roce 1906. Strhli ji v červenci 2001 a 23. 5. 2004 se konalo slavnostní otevření ústřední knihovny. O realizaci tohoto projektu se s velkým osobním nasazením zasloužila ředitelka SPL Deborah L. Jacob.
— 11patrová stavba se skládá z pěti oddělených částí, které se různě předsouvají a vytvářejí tak nepravidelný obrys budovy. Každá z těchto částí má určitou funkci a zaměření.
— Plášť budovy tvoří 10 000 skleněných tabulí o rozměrech 122x213 cm, ochranu před slunečním zářením zajišťuje hliníková mřížovina vložená do izolačního trojskla Okalux.
— Hlavní vchod je z ulice 1000 Fourth Ave; v přízemí se nachází informační centrum, na ploše asi 1394 m2 je dětské centrum, dále auditorium firmy Microsoft, které slouží jako přednáškový sál s 275 místy k sezení a také vzdělávací centrum, jehož prostor zdobí výtvarné dílo Ann Hamiltonové. Je to podlaha z javorového dřeva (669 m2) zobrazující 11 jazyků, které převládají ve fondu knihovny.
— Hlavním rysem knihovny je Spirála knih (Books Spiral), která se pod úhlem asi dvou stupňů vine od 6. do 10. patra. Na 6233 policích je podle Deweyho systému třídění umístěna ve volném výběru odborná literatura.
— Kapacita knihovny je 1 400 000 svazků knih, pro veřejnost slouží 400 počítačů, v podzemí na ploše 4550 m2 může parkovat 143 automobilů.
— Budova se rozkládá přibližně na 33 722 m2, na její výstavbu bylo použito 14 000 m3 betonu a 4600 tun oceli. Náklady činily 165 mil. dolarů (3,6 mld Kč).
Zdroj: www.spl.org
Foto: Eva Marvanová, Bobak Ha`Eri (Wikimedia Commons, CC-By-SA-2.5)

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2