KRONIKA

Za Miroslavou Frolíkovou…
Miroslava Frolíková (Foto Naďa Červová)Knihovnická obec se na začátku dubna 2011 rozloučila s dlouholetou pracovnicí Středočeské vědecké knihovny v Kladně.
Profesní dráhu zahajovala Mirka Frolíková v roce 1963 ve svém rodišti jako knihovnice Vlastivědného muzea v Jemništi u Benešova. Odtud v roce 1965 přešla do tehdy Okresní knihovny v Benešově a pracovala ve střediskové knihovně v Bystřici u Benešova. Po mateřské dovolené pracovala krátce jako učitelka v mateřské škole v Postupicích a v roce 1973 se vrátila do Okresní knihovny v Benešově, kde působila nejprve v metodickém oddělení a koncem sedmdesátých let také jako zastupující ředitelka. Do Středočeské vědecké knihovny v Kladně nastoupila v roce 1979 do půjčovny literatury. Po mateřské dovolené pracovala od roku 1983 jako vedoucí okresního metodického kabinetu a poté od roku 1987 jako vedoucí odboru služeb čtenářům a kulturně výchovné činnosti (od roku 1991 odbor všeobecných služeb). Do tohoto odboru patřily pobočky po městě Kladně i všechny profesionální knihovny v okrese Kladno. Po odchodu do důchodu působila jako metodička a spolupracovala mnoho dalších let s knihovníky v okrese Kladno, v okresech Beroun, Praha-západ a Rakovník. Tam všude chybí její rada i úsměv, všichni ji rádi ve své knihovně vítali, každému vždy pomohla nejen radou, ale také skutkem. Byla knihovnicí celým svým srdcem. Mnoho pracovníků si ji pamatuje i jako lektorku kurzů knihovnického minima a členku regionálního výboru SKIP.
Je snad až příznačné, že brzy po začátku její těžké nemoci byly zahájeny v kladenské knihovně stavební úpravy, při nichž musela být zrušena krásná a její rukou opečovávaná skalka s mnoha trvalkami a stromky. Ta pod jejíma rukama každoročně doslova i obrazně rozkvétala. Vedle své profese, které se věnovala vždy s plným nasazením, milovala Mirka Frolíková celý život turistku.
Odešla spolehlivá, pracovitá a milá kolegyně, odešla po těžké nemoci, která nad ní zvítězila.
Kolegyně a kolegové z SVK

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2