Setkání bibliografů v Jihlavě

Text a foto JIŘÍ MIKA > mika@svkkl.cz  
Mgr. Tamara Pršínová z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích představuje chystanou bibliografii Věroslava MertlaPod názvem Kolokvium slovenských, českých a moravských bibliografů 2011 se ve dnech 2. až 4. října uskutečnilo v Jihlavě již tradiční setkání knihovníků, kteří přes současné trendy digitalizace a tvorby metadat věří stále slovu bibliografie. A ne pouze slovu, nýbrž procesu jako takovému. Zástupci krajských a odborných knihoven, kteří se na kolokviu sešli, se totiž stále bibliografií zabývají, a nejen to, stále jsou přesvědčeni, že tato práce či její výsledky mají smysl.
Program kolokvia ovšem samotnou bibliografii přesahoval, tak jak je tomu ostatně i s činnostmi v knihovnické praxi. Například v krajských knihovnách je bibliografie základem pro tvorbu regionálních autorit - zá­zna­mů osobností, korporací, památek a geografických celků. V regio­nální nebo oborové bibliografii se také samozřejmě sdružují informace o knižní a časopisecké produkci týkající se příslušného kraje či oboru. Proto na kolokviu zazněly referáty k tématům významné osobnosti re­gionu, vlastivědní publicisté a kronikáři, regionální sbor­níky jako pramen historického bádání a dalším.
Hostitelská Městská knihovna Jihlava, sídlící v účel­ně zrekonstruované bývalé jezuitské koleji, poskytla účastníkům kolokvia nejen výtečné zázemí, ale spolu s organizátorem - Sekcí pro bibliografii Sdružení knihoven České republiky - zajistila také zajímavý doprovodný program. Kromě exkurze v podvečerní knihovně, zpestřené tanečním vystoupením, to byla například návštěva jihlavské radnice, Domu Gustava Mahlera nebo kláštera premonstrátů v nedaleké Nové Říši, kde si lze kromě historické knihovny prohlédnout také síň Otokara Březiny a expozici nakladatele Josefa Floriana.
Dobré dílo a další Florianovy edice vznikly s cílem poučit a vzdělávat čtenáře. A podobný účel, tedy vzájemné poučení knihovníků, mělo i bibliografické kolokvium.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2