OD REDAKČNÍHO STOLU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

skladba listopadového Čtenáře, který se k vám právě dostává, podléhá již několik let pravidelným událostem v našem oboru, které se váží k podzimnímu období. Přesto jsme se i letos snažili příspěvky určitým způsobem zpestřit, a doufáme, že se nám to povedlo. O Knihovnickém happeningu si tak můžete přečíst z pohledu jeho organizátorů, nikoli návštěvníků, jak by se dalo čekat. Ohlédnutí tak připomíná spíše příspěvek do rubriky Jak na to, která se ve Čtenáři dlouhodobě těší velké obli­bě. Tradičně se věnujeme i oceněním, která knihovny v této době obdržely a snad i řádně oslavily. Představujeme však i jednu cenu novou. Zprávu z konference Knihovny současnosti 2012 jsem si dovolila tentokrát pojmout z osobního hlediska, formou několika dojmů a s malou pobídkou k vyjádření vašeho názoru. Velmi osobním je též proslov jednoho z letošních nositelů Medaile Z. V. Tobolky prof. Ivana Hlaváčka, který na této konferenci zazněl, a nám nedalo, než jej písemně zaznamenat a uchovat i pro další generace.

Z jiného soudku je potom krátký, ale o to více zajímavý příspěvek s trochu tajemným názvem Automat Knihovna. Právem vám připomene proslulý libeňský Automat Svět, o kte­rém psal Bohumil Hrabal v jedné ze svých pábitelských povídek. O čem však ve skutečnosti je, se přesvědčte sami, protože zahajuje sérii neméně zajímavých… Ale to už tady prozrazovat nebudu.

V minulém čísle jsme slíbili, že se ve Čtenáři budeme věnovat bibliografickým databázím, jejichž bohatství bývá často ukryto i před zra­ky odborníků. U prvních představovaných, které vznikají v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, to tak úplně neplatí, ale přesto jejich srozumitelný přehled může být více než užitečný.

Informace o setkání venkovských knihovníků máme moc rádi, víme, že venkovské knihovny umějí a mohou opravdu hodně. A pozor také na jejich muzejní kolegy, i ti se stále aktivněji zapojuji do dění v oboru, jak je vidět z pestrého programu jejich nedávno uskutečněného semináře.

Tolik jen na úvod, přeji vám totiž příjemné čtení celého čísla

LENKA ŠIMKOVÁ


Diskuze ke článku "OD REDAKČNÍHO STOLU"

Zatím nebyly vloženy žádné příspěvky. Diskutovat může pouze přihlášený uživatel.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2