Havířovská knihovna je prostě krásná

DAGMAR ČUNTOVÁ cuntova@knih-havirov.cz

Příjemné prostory knihovny po rekonstrukciJiž dlouho jsme v Havířově usilovali o vybudování knihovny, do které by byly soustředěny pobočky dosud rozptýlené v centru města, ale také ředitelství knihovny a oddělení doplňování a zpracování knihovního fondu. Nakonec naše úsilí slavilo úspěch a k magickému datu 22. 2. 2012 ve dvě hodiny odpoledne byla slavnostním přestřižením pásky otevřena nová, centrální budova knihovny. Čtenáři tak na jednom místě využívají služeb oddělení pro děti a dospělé čte­náře i půjčovny se zaměřením na hudbu a umě­ní, což oceňují zejména rodiny s dětmi. Výhodou je také parkování u knihovny zdarma nebo velice dobrá dostupnost všech autobusů MHD. Návštěvníkům se knihovna moc líbí a radují se také její pracovníci, kteří zde mají skvělé zázemí. Tomu všemu ale předcházela řada jednání a tvrdá práce.

Jak to všechno začalo? Pro knihovnu bylo vybráno celé křídlo budovy, ve které sídlí Magistrát města Havířova. Následně byly vypracovány studie, projekt, kladně vyřízena žádost o poskytnutí dotace z evropských fondů, vyčleněny finance z rozpočtu města, výběr zhotovitele. Když je to nyní takto napsáno, zdá se to být velmi jednoduché a prosté. Ale opak je pravdou. Jen ta nekonečná jednání, zejména s architekty! Ten, kdo jednou jednal s architektem, ví, o čem mluvím. Má svou vizi, ale požadavky uživatele ho již moc nezajímají. I tady jsme měli štěstí. „Náš“ architekt měl pro knihovnice a čtenáře plné pochopení.

A najednou přišel den 7. 3. 2011, kdy byla stavba slavnostně zahájena nebo spíš bourána. Z původní budovy totiž zůstaly jen obvodové zdi. Celá rekonstrukce, jak jsem ji vnímala já – jako stavební laik –, probíhala bez velkých komplikací. A výsledek se mně osobně moc líbí. Ze začátku jsem si vůbec nedovedla představit konečnou podobu. Měla jsem i trochu strach, jak knihovna bude vypadat, protože nosné sloupy uprostřed budovy musely být kvůli statice objektu zachovány a tomu musel být přizpůsoben interiér. Ale nakonec výsledek předčil všechna moje očekávání. Stavba byla nadto dokončena v předstihu, oproti původnímu termí­nu o více než měsíc! V lednu 2012 již probíhaly pouze jednoduché práce a odstraňovaly se závady.

Od 23. 1. 2012 začalo velké stěhování 50 000 knihovních jednotek. Zpočátku jsme z toho měli velké obavy, ale díky výborné organizaci a najaté firmě mající se stěhováním bohaté zkušenosti proběhlo vše bez komplikací. Během jednoho dne byla vždy přestěhována celá pobočka.

A po profesionálech přišli na řadu knihovníci a zaměstnanci, aby knihy uložili na správná místa. Mezitím se dolaďovala technická spojení mezi servery a počítači, fungování nového RFID systému a bezpečnostních bran… Prostě se dělalo maximum, aby slavnostní zahájení proběhlo bez problémů. A opravdu vše fungovalo, nové prostory se líbily, byl čas na rozhovory, fotografování. Byla to sláva a všichni jsme si to užívali. Byl to náš velký den, nás, knihovníků z Havířova.

A jestli si myslíte, že tím to všechno končí, jste na OMYLU, tím to všechno teprve začíná.

Foto Rudolf Pytlík


Diskuze ke článku "Havířovská knihovna je prostě krásná"

Zatím nebyly vloženy žádné příspěvky. Diskutovat může pouze přihlášený uživatel.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2