Od redakčního stolu

Vážení čtenáři, vážené čtenářky,

informační vzdělávání dětí (ale samozřejmě i dospělých) patří do knihoven… chce se mi skoro říct „jako ryba do vody“. Tento fakt dnes už ale pravděpodobně nikdo nezpochybňuje. Co se stává tématem diskusí a polemik, je jeho současná podoba. A kdy jindy se nad tím znovu pečlivě zamyslet než v září? I takto jsme ve Čtenáři uvažovali při přípravě devátého čísla, které právě otevíráte. Přispěla k tomu ovšem i moje osobní zkušenost ze semináře, který jsem na konci prázdnin absolvovala. Přesvědčila jsem se, že sestavit kvalitní lekci či spíše ucelený systém informační výchovy v konkrétní knihovně, je záležitostí opravdu náročnou. Je to běh na dlouhou trať, ale když se u dětí začnou objevovat první výsledky a kladná zpětná vazba od učitelů i rodičů, je už jasné, že stálo za to ho absolvovat. I proto se budeme této problematice i nadále v dalších číslech Čtenáře věnovat a určitě se máte na co těšit.

V knihovnách se rovněž „zabydlely“ mnohé akce kulturního rázu, nápady a kreativita knihovníkům rozhodně nechybějí, někdy je však mohou trochu potrápit autorskoprávní záležitosti. Proto jsme právě jim věnovali jeden z příspěvků.

Se začátkem školního roku možná také oceníte nahlédnutí do fondů Pedagogické knihov­ny J. A. Komenského v Praze či inspiraci v podobě schůzek čtenářských poškoláků v Haví­řově. V tomto městě ještě zůstáváme při představování další knihovny v novém kabátku.

Za postřehy z letošního Akvizičního semináře následuje pozvánka na nový naklada­telský festival TaBook v Táboře, kde si také můžete vybrat zajímavé přírůstky do fondu knihovny. Často se stává, že v knihovnách vypukne „hlad“ po konkrétní knížce ve chvíli, kdy obdrží nějaké ocenění. Že je jich u nás celkem dost, dokazuje výběr z literárních cen, soutěží a anket.

A ještě jedna zajímavost, ve čtyřech mate­riálech z tohoto čísla najdete zmínku o financích z evropských dotačních fondů, peníze byly využity na rekonstrukci, digitalizaci i kulturní a vzdělávací činnost knihoven. To je pozitivní zpráva závěrem, nemyslíte?

LENKA ŠIMKOVÁ


Diskuze ke článku "Od redakčního stolu"

Zatím nebyly vloženy žádné příspěvky. Diskutovat může pouze přihlášený uživatel.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2