OD REDAKČNÍHO STOLU

Milé čtenářky, milí čtenáři,

letní dvojčíslo Čtenáře je tady… Vznikalo v do­bě v České republice poněkud dramatické (červnové povodně, vládní krize), což se redakce týkalo naštěstí opravdu jen vzdáleně. Mohli jsme proto jako každý rok připravit obsah rozšířený o dvacet stránek, abychom vám vynahradili jeden měsíc, kdy Čtenář nevychází. Díky tomuto prostoru můžeme nabídnout rozsáhlejší materiály či témata, která nejsou tak úplně „knihovnická“. Na některá z nich bych ráda upozornila.

Začínáme příspěvkem o genealogii – vědě, která žije, a navíc se stává stále populárnější. Co k tomu vede, ozřejmuje autorka Věra Khásová, se kterou chystáme další článek přímo ze života genealoga. Ob měsíc přichází na řa­du rubrika Automat Knihovna, kde se dočte­te mimo jiné novinky o službě obálkyknih.cz. K obsáhlejším článkům patří analýza věkové, vzdělanostní a mzdové struktury pracovníků knihoven, jež popisuje tendence vyplývající z proběhlých výzkumů v této oblasti.

Čtenář slaví v letošním roce dvě výročí. Jednak vstoupil do 65. ročníku své existence a jednak je tomu 20 let, kdy jej pod svá křídla vzala Středočeská vědecká knihovna v Klad­ně. Ráda bych za to poděkovala především bývalé ředitelce kladenské knihovny PhDr. Jiřině Kádnerové. Jak to tenkrát vše bylo, ale samozřejmě nemohu vědět. Požádali jsme proto oso­bu nejpovolanější, tehdejší šéfredaktorku Hanu Jirkalovou. Její vzpomínka, kterou jsme propojili s Retro okénkem z daných let, je také součástí čísla.

Z avizovaných ne zcela knihovnických témat je rozhovor s Veronikou Botovou, grafičkou a tvůrkyní autorských knih s mnoha dalšími zájmy. Přivedla nás na ni naše spolupráce s Knihovnou Národního muzea a Veroničiny kontakty se Středočeskou vědeckou knihovnou. Takže jsme se vlastně od knihovnictví mnoho neodchýlili, povídali jsme si navíc zejména o knižní kultuře. Poslední materiál, na který je zde prostor poukázat, je zpráva o konferenci Knihovny jako místa vzdělávání v 21. století. K tématu se určitě ještě vrátíme, neboť s pořadatelskými organizacemi udržujeme příjemné pracovní vztahy.

Přeji vám hezký zbytek léta a bohaté čtenářské zážitky.

LENKA ŠIMKOVÁ


Diskuze ke článku "OD REDAKČNÍHO STOLU"

Zatím nebyly vloženy žádné příspěvky. Diskutovat může pouze přihlášený uživatel.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2