ZUZANA HELINSKY ODPOVÍDÁ ZE ŠVÉDSKA

Dotaz: Bylo by možné zmínit zajímavé příklady spolupráce švédských knihoven?

Odpověď: Díky rozšířené spolupráci ve všech padesáti pěti knihovnách v jedenácti obcích severozápadního regionu Švédska vzrostl výrazně počet výpůjček. V celé oblasti bydlí 330 000 obyvatel. Na jaře v loňském roce započala spolupráce společnou webovou stránkou a katalogem. Dopady jsou nečekaně dobré a ukazují, že spoluprací se dá dosáhnout mnohem lepších výsledků, než když každá knihovna působí samostatně. Už několik let bylo v severozápadním regionu možno půjčit si knihy v jedné knihovně a vrátit v jiné, ale loni se spolupráce ještě rozšířila.

K vzrůstu výpůjček výrazně přispěla například změna otevírací doby, zrušení rezervačních poplatků a společné výpůjční karty. Větší rozmanitost médií a dobře fungující spolupráce znamená větší zájem o půjčování. Zákazníci jsou spokojeni, když vidí, jak rychle dostanou zamluvené knihy. I knihovnický personál je pozitivně ovlivněn možnostmi spolupráce, které nabízejí více příležitostí pro zvyšování kompetencí, větší kontakní síť a lepší možnost rozvíjet své dovednosti a kooperaci i za hranice okrsků/obcí/měst.

V obci Klippan se od loňského dubna do října zvýšily výpůjčky o třináct procent ve srovnání s předchozím rokem. V listopadu dokonce podle vyjádření Charlotty Almqvist, ředitelky zdejší knihovny, pro deník Helsingborg Dagblad vzrostly o celých dvacet pět procent. V obci Ljungbyhed zaznamenali jejich nárůst o dvanáct procent a ve městě Ljungby o celých čtyřicet procent. Více se dočtete na webové stránce http://biblioteksnv.se/web/arena.

Pokud jde o otevírací dobu knihoven, měli jsme do loňského roku ve Švédsku jedinou knihovnu v Evropě, která byla otevřena každý den v roce. První každodenně otevřená knihovna leží v městě Gävle, asi 150 km na sever od Stockholmu. Redaktor Biblioteksbladet (švédská obdoba Čtenáře) odjel na Štědrý den do Gävle, kde se setkal s lidmi, kteří přišli do knihovny v den, kdy je v podstatě všude ve Švédsku zavřeno. Mezi desátou dopoledne a jednou hodinou odpoledne proudili lidé do knihovny, kde knihovnice Irene Eriksson a informátorka EU Maja Norberg pracovaly i tento den. A zákazníci to ocenili, kupříkladu: Třicetiletý Habon Monateeo z Burundi, jeden ze žadatelů o azyl, který žije v uprchlickém táboře nedaleko knihovny, řekl: „Je to poprvé, co jsem v knihovně. Přátelé mi poradili, že si zde mohu přečíst časopisy a noviny, používat počítač, poslouchat hudbu, je to úžasné!“

Dvacetiosmiletá Yanchao Zhu z Číny, která studuje na univerzitě v Gävle, návštěvuje veřejnou knihovnu každý den. Dává přednost prostředí veřejné knihovny před relativně nově postavenou Univerzitní knihovnou. Její slova: „Je tu báječně.“

A další komentář: „Je to místo, kde kromě čtení časopisů a knih také mohu mluvit s lidmi a kde jsem se naučil švédsky komunikací s ostatními čtenáři novin,“ říká Yanchao Zhu, který ovláda několik jazyků a sedí nad hromadou časopisů v němčině, angličtině a švédštině.

Solveig Zingmark, bývalá členka městské rady, dodává ke všem pozitivním vyjádřením: „Myslím, že nejlepší způsob, jak utratit peníze daňových poplatníků, je za celoročně otevřenou knihovnu. Denně přístupná knihovna dává možnosti tolika lidem a je nejen místem knih, časopisů, novin, elektronických zdrojů a hudby, ale také místem, kde se setkávají různé kultury a věkové kategorie.“ „A mimoto, je to také otázka demokracie, je přirozené mít otevřeno každý den i o velkých svátcích, jako jsou Vánoce nebo Velikonoce, kdy se mnoho lidí cítí osaměle,“ říká Lisbeth Forslund, ředitelka knihovny v Gävle.

Výsledky jsou tak dobré, že od 1. března máme ještě jednu knihovnu otevřenou každý den, tentokrát ve Stockholmu. Více informací naleznete na webové stránce http://kulturhuset.stockholm.se. A ještě poslední příklad na závěr – podle časopisu Internet World byla webová služba Bibblan svarar (Knihovna odpovídá) nominována jako jedna ze 100 nejlepších švédských internetových stránek.Diskuze ke článku "ZUZANA HELINSKY ODPOVÍDÁ ZE ŠVÉDSKA"

Zatím nebyly vloženy žádné příspěvky. Diskutovat může pouze přihlášený uživatel.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2