První knihovnický Barcamp byl úspěšný

Text a foto LENKA ŠIMKOVÁ ctenar@svkkl.cz

Ve středu 10. dubna 2013 se v Národní technické knihovně v Praze konal Knihovnický Barcamp, který připravila Sekce experimentálního knihovnictví ve spolupořadatelství s NTK. Samotný název Barcamp je užíván pro „mezinárodní síť otevřených konferencí a workshopů obyčejně se zaměřujících na nové trendy v internetových aplikacích, designu, nových technologiích, médiích, reklamě, podnikání a dalších souvisejících oborech“. Více o pojetí a plánování tohoto typu akce, a také jejich přehled v ČR najdete například na stránkách http://www.barcamp.cz/.

Program prvního Knihovnického Barcampu byl tematicky široce zaměřen, jak bývá u tohoto typu „nekonference“ zvykem. Účastníkem a navíc přednášejícím se může stát v podstatě každý, kdo o to projeví zájem – což je také zajímavý rozdíl oproti ostatním konferencím. Získat užitečnou zkušenost, poznat nové lidi a navázat s nimi kontakty, rozhlédnout se, co se děje nového v našem oboru, ale i v dalších oblastech s ním souvisejících, načerpat inspiraci, pobavit se, a to vše zadarmo – tak by se tedy daly shrnout cíle toho-to setkání knihovníků i zájemců z dalších oborů. Nedala se přehlédnout skutečnost, že byla hojně zastoupena mladá generace jak na straně účastníků, tak přednášejících, což bylo velmi příjemné.

Přednášky a workshopy probíhaly zároveň ve třech prostorách (Ballingův sál, Vzdělávací centrum a Noční studovna). Paralelní program na několika místech bývá často tvrdým oříškem při rozhodování o tom, kterou prezentaci si nenechat ujít, a kterou naopak oželet v případě, že nás zajímá více témat probíraných ve stejnou dobu. I já jsem jako mnozí několikrát změnila sekci a snažila se „vychytat“ podle svého vědomí a svědomí to nejužitečnější, co jsem si chtěla z Barcampu odnést.

Velký prostor byl očekávaně věnován sociálním sítím, trendům webových prezentací, marketingu knihoven a PR ve všech podobách, designu služeb, ale také například blogosféře, e-knihám a podobně. Měla jsem štěstí zhlédnout i následně nejlépe hodnocená vystoupení. Jednalo se o prezentaci Petra Ludwiga z GrowJOB Institutu Osobní wiki = Mozek 2.0 (hodnocen byl přínos přednášky) a poutavé vyprávění Jiřího Zemana (KS-MEKA, SAR CZ) nazvané Záchranáři, katastrofy a „knihovníci“? (oceněno bylo podání té­ma­tu). Jednotlivé prezentace jsou zpřístupněny v Repozitáři NTK na adrese http://repozitar.techlib.cz/, tyto dvě tedy určitě nevynechejte, pokud vám unikly. Mezi mé favority se dále dostala Dana Lipovská (14|15 Baťův institut, Zlín) a její PR aneb Příběhy pro média – jak nazvala sdílení vlastních zkušeností z této oblasti. Poutavý vhled do světa blogů nabídla blogerka Dita Murinová a třetím oblíbencem se pro mě stal Martin Krčál, provozovatel stránek citace.com, který v prezentaci s provokativním názvem Neumím citovat a vůbec mi to nevadí nabídl snadné řešení citací.

O zajímavé a neotřelé nápady nebyla nouze po celý den, zpestřením se stala soutěž o knihy se záludnými otázkami: Kdo je Flynn Carsen? Co se skrývá pod číslem 1 v MDT? A kdo má na židli nálepku HURÁ – což byla spíše výzva k prohlédnutí vlastního místa, která též vedla k výhře.

Podle mého názoru se Knihovnický Barcamp vydařil, málem bych ještě zapomněla na úvodní přednášku hlavní organizátorky této akce Olgy Biernátové. Nazvala ji Co se může knihovna naučit od knihkupectví a byla inspirativní jako samotný Barcamp, který se stal příjemnou příležitostí učit se od sebe navzájem, a to nenásilnou a přívětivou formou. Určitě si ji nenechte ujít, až se zase příště naskytne.


Diskuze ke článku "První knihovnický Barcamp byl úspěšný"

Zatím nebyly vloženy žádné příspěvky. Diskutovat může pouze přihlášený uživatel.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2