OD REDAKČNÍHO STOLU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

v době, kdy podle kalendáře oficiálně začíná podzim, připravujeme v redakci již druhé podzimní číslo časopisu. Říjnový Čtenář tak vzni­ká ve víru tradičních akcí, na kterých naše redakce nechybí, ale které ještě nestíhá reflektovat písemně, takže na zprávu z konference Knihovny současnosti v Olomouci, udílení cen Knihovna roku a další reporty se můžete těšit až v listopadu. Přesto některými náměty již přispíváme k tomu, co se aktuálně na zmíněných akcích a v knihovnických kruzích probírá. Jiné příspěvky se naopak týkají událostí starších dat, protože ale informace v nich zahrnuté mají dlouhodobou hodnotu, zařazujeme i je.

Z aktuálních témat jsou to určitě pravidla RDA, kterým byla věnována také jedna pro­gra­mová sekce na olomoucké konferenci. Proto vám přinášíme článek se základními informacemi o tomto standardu, který se dotkne také katalogizační praxe v České republice. Dále bych ráda opakovaně upozornila na rubri­ku Automat Knihovna, která se bohužel v našem časopise chýlí ke konci, ale od svého začátku přinesla velmi zajímavé pohledy, názory a zkušenosti odborníků, kteří se v knihovnách zabývají technologiemi a technickými řešeními s nimi spjatými. Tvůrce rubriky Jan Kaňka připravil tentokrát do jednoho čísla i další poutavý materiál, a to o cestě SDRUK do německých knihoven.

V nedávné anketě Čtenáře se objevily také žádosti o více literárních témat. V říjnovém čísle nabízíme další článek Pavla Šidáka věnovaný české literatuře, konkrétně poezii a publikacím pro děti a mládež.

Dvě na první pohled rozdílné knížky se dostaly do rubriky Ze čtenářova deníku. Jak se ale sami můžete dočíst – otevřené zpovědi okolo piva a jídla mají leccos společného.

Na závěr už jen jedno malé, ale důležité upozornění. Rozhodli jsme se opět po roční pauze vyhlásit fotosoutěž Čtenáře, tentokrát na téma Knihovna jako obývák města – obce. Podrobnější informace naleznete na zadní strán­ce obálky a dále uvedených místech. Budeme se velmi těšit na vaše fotografie, které by naopak měly v příštím roce obsadit titulní obálky časopisu.

Krásný podzim přeje

LENKA ŠIMKOVÁ


Diskuze ke článku "OD REDAKČNÍHO STOLU"

Zatím nebyly vloženy žádné příspěvky. Diskutovat může pouze přihlášený uživatel.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2