OD REDAKČNÍHO STOLU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

ve Čtenáři se dlouhodobě snažíme přinášet Vám zejména pozitivní zprávy, inspiraci a informace o tom, co se kde daří. Přesto si myslím, že je potřeba častěji sáhnout i k těm nepříliš „veselým záležitostem“. Úskalím je, že málokdo nabídne svůj kritický pohled či se případná diskuse o těžkostech řeší jinou formou než na stránkách tištěného časopisu. Myslím si, že je to škoda. V letním dvojčísle však můžete několik takových postřehů zachytit. Obzvláště úvahy o čtenářích, knihách a knihovnách v internetovém věku vyznívají v pojetí autora zpočátku velmi negativně, ale dobrou zprávou je, že vždy je při nich i náznak možného řešení. Nebo mohou být právě tím podnětem k diskusi…

Zajímavé debaty vznikají samozřejmě také při osobních setkáních odborníků: na seminářích, konferencích, workshopech… Nedá mi nezmínit alespoň jednu z posledních, která se odehrála v Národní knihovně na červnovém semináři o knihovnách a kreativitě. Co pro knihovny toto slovo znamená? Jak moc mají být kreativní? Nezapomínáme při té vší kreativitě na to, kdo vlastně jsme? Ale kým bychom měli v knihovnách vlastně být? To je jen ně­kolik otázek, na které si diskutující vyměňovali názory, a my bychom se tomuto tématu ve Čtenáři také chtěli věnovat.

Z aktuálního čísla bych ráda upozornila například na úvodní příspěvek, který se zabý­vá problematikou efektivity služeb veřejných knihoven a zároveň zve na několik akcí, kde se naučíte spočítat si vlastní „kouzelné číslo“, které se Vám může hodit (nejen) při jednání se zřizovatelem. Nepřehlédněte také informace o přípravě nové koncepce českých knihoven či zamyšlení, co mají společného knihovny a Wikipedie. Příklady vydařených akcí nabízí tradičně rubrika Inspirace z knihoven a v letním dvojčísle najdete i několik „lehčích“ příspěvků k počtení. Už jste také vzali na milost červenou knihovnu? A museli jste si před tím projít něčím podobným jako naše autorka? I to by nás například zajímalo. Podzimní čísla Čtenáře jsou Vám otevřena, těšíme se na další spolupráci!

Krásné léto za naši redakci přeje

LENKA ŠIMKOVÁ


Diskuze ke článku "OD REDAKČNÍHO STOLU"

Zatím nebyly vloženy žádné příspěvky. Diskutovat může pouze přihlášený uživatel.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2