INSPIRACE Z KNIHOVEN: Recykliteratura v knihovnách

Text a foto PETRA HAVELKOVÁ havelkova@svkkl.cz

Možná ji znáte, možná nikoliv. Recykliteratura je fenomén, který své popularity dosáhl díky sociálním médiím. Velice jednoduché kombinování libovolného textu s fotografiemi z dob dávno minulých dává vzniknout vtipným, absurdním či naprosto ulítlým obrázkům, které mají na Facebooku již skoro dvacet tisíc fanoušků.

Workshop Recykliteratury ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně 1Recykliteratura se zrodila v hlavě absolventa FAMU Vojtěcha Maška, který se věnuje tvorbě komiksu. Postupem času si tato metoda, využívající staré fotografie a texty z již vyřazené, nepotřebné literatury, nacházela stále větší počet fanoušků. První oficiální představení měla Recykliteratura na jednom z knižních jarmarků Knihex. Dnes už je na světě stejnojmenná kniha, která sebrala to nejlepší z výtvorů lákajících svou zvláštní poetikou a neodolatelným humorem k tomu, aby se lidé na chvíli zastavili a vytvořili nějakou svoji vlastní, jedinečnou situaci, které se mohou zasmát i ostatní.

Workshop Recykliteratury si kromě kaváren a Knihexu začíná nacházet místo také v knihovnách. Proběhl již například v Knihovně Jiřího Mahena v Brně nebo ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně.

Pro knihovníky může být možná na první pohled Recykliteratura šokující v tom, že vlastně vyzývá k „ničení“ knih a starých časopisů. I tento proces má ale svá pravidla. Texty by měly pocházet z brakové literatury. Všechny červené knihovny, detektivky či horory, které seženete za pětikorunu v nejednom antikvariátu, můžete s klidným svědomím položit za oběť něčemu, při čem si vaši čtenáři užijí spoustu zábavy.

Workshop Recykliteratury ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně 2Postup výroby „recykliterárního“ obrázku je velice jednoduchý. Pokud byste rádi ve vaší knihovně podobný workshop uspořádali, nejdřív ze všeho je dobré informovat o tom tvůrce konceptu prostřednictvím facebookových stránek Recykliteratura. Pak jen stačí řídit se zaslanými pravidly, která stanovují, jak přesně by měl obrázek vypadat po technické stránce. Účastníkům workshopu připravíte nůžky, lepidla, jednotlivé listy z knih a vybrané fotografie. Dále už jen stačí povolit uzdu fantazii a tvořit. Středočeská vědecká knihovna v Kladně uspořádala tento workshop v rámci Března – měsíce čtenářů. Výsledné obrázky sdílela na svých facebookových stránkách a obrázek s nejvyšším počtem „zvednutých palců“ získal samotnou knihu Recykliteratura.

Příjemné bylo, že na workshop zavítali i lidé, kteří nikdy předtím o Recykliteratuře neslyšeli. Pokud byste rádi zkusili něco nového, určitě jí dejte šanci. Sledovat zápal a nadšení účastníků workshopu, kteří jistě nezůstanou u jednoho obrázku, ale zkusí jich vytvořit hned několik, je báječné. A navíc do knihoven už díky svému názvu Recykliteratura tak nějak patří.


Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2