OD REDAKČNÍHO STOLU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

dovolte mi jít na to tentokrát trochu „od lesa“ – od konce tohoto čísla Čtenáře. Jedním z tex­tů, který jsme do něj zařadili, je knižní tip Jana Meiera. Román Urbo Kune může zaujmout také vás tím, že se jeho děj točí kolem muže, jenž má v poněkud zvláštním místě (městě) vybudovat „knihovnu všech knihoven“. Bez ohledu na to, co se za celým projektem skrývá, můžeme konstatovat, že k tomu má velkorysé prostory a neomezený rozpočet… V době pročítání posledních korektur (nejen) tohoto člán­ku jsem se shodou okolností zúčastnila diskuse o rekonstrukci Národní knihovny ČR. Protože byl únorový Čtenář v době konání této akce už bezmála uzavřen, zařadili jsme materiál s aktuální tematikou na poněkud netypic­ké místo – naleznete jej také téměř na konci čísla. Asi už nebude nyní těžké dokončit aso­ciaci, která mi naskočila v hlavě…

… velkorysé prostory a neomezené finance mohou být pro mnohé knihovny stále ještě něco jako zázrak. Abych však nebyla příliš pe­simistická, upozorním také hned na ty člán­ky, které dokazují, že zázraky se dějí. Ač v men­ším měřítku, domnívám se, že jsou neméně důležité. Knihovnický zázrak se stal nedávno například v Jenči, jak se můžete sami dočíst v bloku příspěvků uprostřed čísla, které se věnují vzhledu a vybavení knihoven. Patří k nim ještě rubrika Jak se budí knihovny či pohled do „nové“ knihovny v Nové Roli.

A protože postupujeme odzadu, dostáváme se teprve nyní k úvodním článkům věnovaným Centrálnímu portálu knihoven a Adresáři, kte­ré by se měly sejít na stránkách knihovny.cz. Vypadá to tedy, že malý velký zázrak se rýsuje. Úvodní blok Čtenáře doplňuje ještě rozhovor s Hannelore Vogt, ředitelkou Městské knihov­ny v Kolíně nad Rýnem (Knihovna roku 2015) a informace z Moravské zemské knihovny, která se stala první tzv. autorizovanou osobou v systému profesních kvalifikací našeho obo­ru.

Zázraky se podle mě dějí, mnohdy ale záleží více na konkrétních lidech, jak vše ve finále dopadne. Na jejich práci, odvaze a vizi, kterou jsou schopni dotáhnout do konce. Jsem ráda, že mezi ně patří jak naši autoři, tak čtenáři.

LENKA ŠIMKOVÁ


Diskuze ke článku "OD REDAKČNÍHO STOLU"

Zatím nebyly vloženy žádné příspěvky. Diskutovat může pouze přihlášený uživatel.

Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2