OD REDAKČNÍHO STOLU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

po několika letech obálek s fotografiemi k vám minulý měsíc doputovalo lednové číslo Čtenáře s půvabnou zimní kresbou Lukáše Fibricha. Neméně poetická je i únorová obálka a můžeme se těšit i na další, protože jeho kresby nás budou provázet celým rokem. Fibrichův únorový človíček je na první pohled knihomil-tradicionalista – má rád papírové knížky, jejich vůni, šustění obracených stránek, šero a KLID. Jediným neknihovním nadstandardem je džus ve sklenici (čekali bychom spíš vodu). To slečna na zadní straně obálky na plakátu k Březnu – měsíci čtenářů je zcela jiného ražení – akční, „chytrý“ mobil u ucha (pořád to nedokážu napsat bez uvozovek), na Facebooku jako doma, čtečku e-knih dostane zřejmě od přítele spolu se čtenářským průkazem, prstenem a autem. A jestli se jednou stane knihovnicí, pak to bude lítat: akce s dětmi (třeba jako v tomto čísle popisované akce uherskohradišťské a jarošovské), využití deskových her jako v Ostravě, nahrávání audioknih jako ve Fryštáku… Prostě samé „cool“ (zase ty uvozovky!) aktivity.

Ať je vám bližší ten, nebo ona, pracovníci knihoven musí myslet na opravdu širokou škálu uživatelů a čtenářů – při běžném provozu, ale samozřejmě i v případě tak závažném, jako je stavba nové budovy knihovny. Únorové téma se věnuje právě architektuře knihoven v Čechách i zahraničí. Nové, zajímavě řešené knihovny se staví – a to je dobrá zpráva. Navazující příklad z Písku se zkušenostmi s přípravou i praktickou realizací projektu nové budovy tamější knihovny může být pro mnohé povzbuzením.

V dalších článcích nahlédneme do některých polských knihoven, které navštívili čeští knihovníci během loňské studijní cesty, dozvíme se více o otevřeném knihovním systému Koha a jeho zavádění do praxe. Nakonec bych ráda upozornila ještě na jednu novinku. V minulém čísle jsme se rozloučili s rubrikou věnovanou literárním workshopům, její autoři pro nás od února přichystali seriál o audioknihách s motivujícím názvem Pojďte číst ušima. Počet vydávaných titulů mluveného slova i počet výpůjček v knihovnách ukazuje jeho rostoucí oblibu, a tak i vám přeji za redakci příjemné chvíle s nějakou pěknou audioknihou a samozřejmě také s časopisem Čtenář.

PAVLA VLKOVÁ


Vyhledávání

Přihlášení

Jméno
Heslo
  • Pokud ještě nemáte své přihlašovací jméno a heslo, a jste předplatitelem tištěné verze Čtenáře, zaregistrujte se.
  • Zapomněl jsem své přihlašovací údaje, co mám dělat? Více informací.

Aktuální číslo

foto_tydne
Středočeský kraj

Copyright © 2007 - Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Realizace: BestSite s.r.o., redakční systém CMS K2