Hlavní obsah stránky

Stanislav Motl: Výstřely v Miami (2015, režie P. Dražan, 55 min.)

Fotogalerie Stanislav Motl: Výstřely v Miami - portrét

Kdy: 18. 9. 2019 od 17:30

Kde: velká studovna

Co: promítání a beseda

Výstřely v Miami – Život a smrt starosty Chicaga Antonína Čermáka (2015, režie P. Dražan, 55 min.)

V roce 2018 jsme si připomněli dvojí kulaté výročí prvního Čecha, který vystoupal do nejvyšších pater americké politiky. Jmenoval se Antonín Čermák (1873-1933), narodil se v Kladně a v USA je dodnes legendou. Muž, který byl ztělesněním energie a síly.

Původně chudý přistěhovalec, jenž  od svých jedenácti let musel tvrdě pracovat na šachtě, aby měl vůbec co jíst. Člověk mimořádné vůle, který dokázal po nocích vystudovat a obstát v dravém podnikatelském světě. Aby si splnil svůj americký sen…V roce 1931 se stal starostou Chicaga, v té době druhého největšího města Spojených států. O dva roky později podlehl atentátu. To když v Miami vítal amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta. Střelcem byl italský přistěhovalec Giuseppe Zangara. Střílel na prezidenta? Nebo měl zájem na likvidaci Čermáka, kterému se  krátce předtím podařilo uvrhnout za mříže obávaného mafiána Al Capona? To je dodnes záhadou.

Reportér, spisovatel a filmový dokumentarista Stanislav Motl (autor scénáře filmu) měl ojedinělou možnost, vydat se v USA po Čermákových stopách. Objevoval vzácné dokumenty, výpovědi pamětníků či jejich potomků. (Na snímcích s vnukem Antonína Čermáka)

S pomocí policejních spisů  se rovněž pokusil alespoň částečně objasnit také okolnosti atentátu. Výsledkem je 55 minutový dokumentární film plný jedinečných vzpomínek a obrazových dokumentů.

Po promítnutí filmu bude následovat beseda se Stanislavem Motlem.

Vstupné: 50 Kč.

 
Mediálním partnerem je: